
У Міністерстві юстиції України відбулася презентація моніторингового звіту за результатами оперативного моніторингу правосуддя в умовах війни. Експерти детально проаналізували проблеми судової системи в умовах воєнного стану, а також зосередилися на окремих блоках: «судоустрій», «кримінальна юстиція», «виконання судових рішень», «судово-експертна діяльність» тощо.
Говорили експерти і про ще один напрям, що потребує законодавчого врегулювання, — банкрутство. В рамках проведеного оперативного моніторингу було виокремлено 4 найбільш актуальні на даний час проблеми у сфері банкрутства та шляхи їх вирішення:
Застосування санкцій до боржника за невиконання зобов’язань перед кредиторами на період дії воєнного стану.
З метою забезпечення індивідуального підходу до кожного боржника вбачається доцільним застосовувати диференційований підхід до надання пільг боржникам на період воєнного стану:
суду надаються повноваження приймати рішення про зменшення/зупинення нарахування відсотків, штрафних санкцій на підставі обґрунтованого клопотання; суд має виходити з конкретних обставин, у яких перебуває боржник внаслідок впливу воєнних дій; боржник подає разом з клопотанням докази того, що ним було вжито заходів щодо внесення змін до плану санації чи реорганізації.
Перебіг процесуальних строків у справі про банкрутство/неплатоспроможність на період дії воєнного стану:
передбачити дискреційні повноваження господарського суду за обґрунтованим клопотанням учасників справи про банкрутство/неплатоспроможність чи з власної ініціативи, з урахуванням об’єктивної необхідності, приймати рішення про поновлення строків, визначених статтями 45, 81, 84-88 КУзПБ; встановити, що перебіг трирічного строку, визначеного статтею 42 КУзПБ для визнання недійсними правочинів боржника, зупиняється на період дії воєнного стану з 24 лютого 2022 року та поновлюється після його припинення або скасування; передбачити можливість вирішення судом питання щодо застосування розумного строку під час проведення попереднього засідання суду, дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, виконання плану санації чи реструктуризації боргів боржника, процедури розпорядження майном, ліквідації, реструктуризації та погашення боргів боржника.
Відсутність порядку проведення зборів (комітету) кредиторів на період дії воєнного стану.
В розрізі цієї проблеми актуальними залишаються такі питання, як визначення дати прийняття рішення при проведенні зборів (комітету) кредиторів шляхом опитування, а також відсутність можливості для скликання та проведення зборів кредиторів, які перебувають на тимчасово окупованій території України.
Забезпечення кворуму зборів кредиторів.
Відсутність кворуму на зборах кредиторів позбавляє повно важність зборів приймати рішення та призводить до низки негативних наслідків. Тому, для підвищення рівня захищеності прав добросовісних кредиторів, мінімізації можливостей для зловживань кредиторами, які систематично не беруть участь у зборах кредиторів, тим самим блокуючи їх проведення, виникає доцільність у зміні кворуму зборів кредиторів при проведенні повторних перших та наступних перших зборів кредиторів. Це сприятиме зменшенню строків для прийняття необхідних рішень кредиторами у справі про банкрутство.
Усі ці проблемні питання потребують врегулювання шляхом внесення змін до законодавства. Застосування напрацьованих під час оперативного моніторингу пропозицій вирішення вказаних проблем дасть змогу розвивати українське законодавство у визначених сферах та зробити його більш ефективним, ніж воно є зараз.